Güncellendi
preloader
saved
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

Web AtölyesiSektörler

Hollanda

Hollanda, kuzey ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda ise Almanya ile komşu olan ve Hollanda Krallığı?nı meydana getiren dört ülkeden biri.


Web Atölyesi Hollanda
Web Atölyesi olarak bölgesine , alanında başarılı kadromuz ile destek sağlamaktayız. İhtiyacınızı belirleyin sizlere yardımcı olalım.

Hollanda, kuzey ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda ise Almanya ile komşu olan ve Hollanda Krallığı’nı meydana getiren dört ülkeden biri. Topraklarının çok büyük bir kısmı Batı Avrupa‘da bulunan krallığın Karayipler’de de üç adası bulunuyor. Karayip Denizi’nde yer alan özerk bölgeler ise Bonaire, Saba ve Sint Eustatius Hollanda Antilleri olarak adlandırılıyor.

Resmi adı Hollanda Krallığı olan ve Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan Hollanda, upuzun ovaları, rengarenk lale tarlaları, adıyla özdeşleşmiş yel değirmenleriyle tanınıyor.

hollanda-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Hollanda Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Şey
1. Nederland’ın anlamı
Hollanda topraklarının yarısından fazlası deniz seviyesinin altında olduğundan ülke, “alçak ülkeler” anlamına gelen Neder-Landen olarak isimlendirilmiş. Resmi dili Flemenkçe olan Hollanda, 41,526 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip. 2016 itibariyle de 17 milyon nüfusu bulunan ülkedeki bu oran, Hollanda’yı dünyanın metrekare başına en yoğun nüfuslu ülkelerinden birisi yapıyor.

2. Peynir ve yel değirmeni
Peynirleri, yel değirmenleri, bisikletleri, laleleri ve sosyal hakları ile tanınan Hollanda, kültürel değerlerini modern dünya ile buluşturmayı başarmış bir ülke.

3. Özgün evler
amsterdam-kanallari

Meşruti monarşi ile yönetilen Hollanda’nın başkenti Amsterdam, dar kanallar boyunca sıralanan üçgen cepheli özgün evleri, gösterişli sanatı ve galerileri ile on yedinci yüzyılın altın çağının mirasını günümüze kadar korumuş.

4. Birbirinden güzel şehirler
Rotterdam, Haag, Eindhoven ve Utrecht ise Hollanda’nın diğer büyük şehirleri arasında. Avrupa Birliği, NATO ve OECD üyesi olan Hollanda, Uluslararası Adalet Divanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Europol’e ev sahipliği yapıyor.

5. Eğitimli nüfus
Hollanda, yaşam standardı yüksek, eğitimli nüfusuyla dikkat çekiyor. Ülkede yüksek oranda yaşayan yabancılar da bu atmosfere katkıda bulunuyor.

6. Doğası harika
Vaalserberg Tepesi, yalnızca 322,7 metre yüksekliğiyle ülkenin en yüksek noktası. Yirmiden fazla milli parkın bulunduğu Hollanda’da De Hoge Veluwe Milli Parkı ülkenin en büyük milli parkı. Bu doğa harikası parkta ücretsiz bisiklet sürmek de mümkün.

7. Turizm merkezi
Hollanda’da turizm, en önemli gelir kaynaklarının başında geliyor. Her yıl milyonlarca turist Flemenk sanatının eserlerini, mimari yapıları ve renkli laleleri görmek için ülkeye akın ediyor.

8. Lalenin öyküsü
hollanda-laleleri

Anavatanı Orta Asya olan laleyi Hollanda’ya ilk olarak 1560’ta Türkler getirmiş. Keukenhof Gardens (Hollanda’nın Çiçek Bahçeleri), 7 milyon lale soğanı ile ziyaretçilerin tam bir görsel şölen sunan bir bölge. Laleler ülkenin önemli bir gelir kaynağı, zira her yıl yetiştirilen lale soğanlarının %80’i ihraç ediliyor.

9. Mikroskop ve daha fazlası
On altıncı ve on yedinci yüzyıllar arasında, Hollandalı bilim adamları mikroskop, teleskop, pendilium saati ve civa termometreyi icat etmişler.

10. Bisiklet cenneti
amsterdam-bisiklet

Hollanda’da yer alan bisikletlerin sayısı arabaların sayısından üç kat fazla. Ülke gerçek anlamda bir bisiklet cenneti. Gıpta edilecek özel bisiklet yolları ve hatta bu ulaşım tipine uygun trafik ışıkları bile var.

11. Hafif uyuşturucular yasal
Hafif uyuşturucular (marihuana, haşhaş) ve halüsinojenik mantarlar, Hollanda’da “kişisel kullanım” adıyla devlet tarafından tamamen yasal olarak kabul ediliyor.

12. Milli yemek ringa balığı 
Soğan ve turşu salatalık eşliğinde çiğ ringa balığı Hollanda’nın milli yemeği. Hollanda peynirleri muazzam çeşitliğiyle peynir severleri memnun ediyor.

13. Bira üretimiyle öne çıkıyor
Dünyaca ünlü Hollanda birası olan Heineken, dünya sıralamasında üçüncü. Hollanda, 70’ten fazla dünya ülkesine 140’tan fazla bira çeşidi ihraç ediyor. Yılda ortalama her Hollandalı 74 litre bira tüketiyor.

14. Sanat ve sanatçının ülkesi
van-gogh-museum-amsterdam
Van Gogh Müzesi, Amsterdam
Dünya sanatına yön veren Vincent van Gogh, Rembrandt, Jan Vermeer, Jan Steen ve Piet Mondriaan Hollandalı büyük ressamlar. Van Gogh ve Kröller-Müller Müzeleri büyük üstat Van Gogh’un en güzel eserlerini sergiliyor.

15. Boy rekortmeni
Ortalama boyları erkeklerde 184 cm, kadınlarda ise 170 cm olan Hollandalılar, dünyanın en uzun boylu halkı olarak biliniyor.

16. Cin Hollanda’nın içkisi
On altıncı yüzyılda Hollandalı fizikçi tarafından icat edilen cin (gin), brandy’nin içine ardıç meyvesini eklenerek yapılmış.

17. Masal köyler
giethoorn-hollanda

Overijssel eyaletinde yer alan Giethoorn Köyü’ne ulaşım yalnızca deniz yolu ile sağlanıyor. Bu masalsı kasaba aynı zamanda Hollanda’nın Venedik’i alarak da adlandırılıyor.

18. Havucun turuncu rengi
Günümüzde tüketilen turuncu havuç, on altıncı yüzyıla dek mor olarak bilinirken, vatansever Hollandalılar ilk turuncu havucu üretmişler. Zira turuncu renk Hollanda’nın ve kraliyet ailesinin resmi rengi olarak biliniyor. Bugün tatlı, büyük, çeşitli renkte havuçları ülkede görmek mümkün.

19. Dünyanın en eski milli marşı
Hollanda Krallığı’nın milli marşı olan Wilhelmus Marşı aynı zamanda dünyanın en eski marşı olarak kabul ediliyor. Hem sözleri, hem de müziği on altıncı yüzyıla tesadüf ediyor.

20. Hollandalıların halk sözü
Hollandalılar şöyle derler: Dünyanı tanrı yarattı, Hollanda’yı ise Hollandalar yarattı.

Avrupa’nın en çok ziyaretçi ağırlayan ülkelerinden Hollanda, farklı kültürlerin bir arada hoşgörü ortamında yaşadığı, doğal güzellikleri, etkileyici müzeleri ve birbirinden güzel şehirleri ile tam anlamıyla bir çekim noktası.

+90 (532) 200 9852

WhatsApp Destek Hattı